Svět kolem nás je úžasný v tom, že nabízí nádheru v nejčistší podobě. Barvy, materiály, vůně, chutě…
Nevím, jak jste tento fakt vnímali jako děti vy, ale já jsem už od malička milovala květiny, jejich vůni a barvy, pozorovala život v přírodě a obdivovala různé druhy kamenů.
Sbírala jsem v lese křemeny a tvrdila, že jsou to ty nejkrásnější křišťály. Teprve později jsem zjistila, že to nebylo příliš daleko od pravdy, protože křišťál je skutečně odrůdou křemene.
I lidé v době kamenné si všímali kamenů a vyráběli z nich nástroje. Příkladem může být pazourek využívaný jako pěstní klín, nebo hrot oštěpu či šípu.
Ale kameny zaujaly člověka i estetickým vzhledem a začal je vyhledávat, těžit a vyrábět z nich ozdobné předměty. O zpracování drahých kamenů se dochovaly písemnosti z dob rozvinutých civilizací. Řekové patřili mezi velké znalce, stejně jako Římani a Byzantinci. Drahokamy začali přiřazovat jednotlivým měsícům v roce, pak i planetám. Zde už byl jen krůček k tomu, že se kameny začaly přiřazovat jednotlivým slunečním znamením. Samozřejmě, že tento způsob zařazování není dogma. Není to o tom, že jedině ten jeden druh minerálu bude mít na dotyčného nejsilnější vliv. Myslím si, že kameny oslovují člověka svou vnitřní krásou. A pokud vám nějaký kousek „padne do oka“, nepřemýšlejte o tom, jestli se hodí k vašemu znamení. Zkuste ho vzít do ruky a uvidíte, jestli je ten pravý. Pokud jste ale jako já, raději své impulzivní já vypněte, jinak budete mít za chvíli plný šuplík kamínků. Mne totiž osloví skoro každý.
Ruku v ruce se zvýšeným zájmem lidí o drahé kameny přišla i éra napodobenin. Nejprve se tak dělalo pomocí jiných druhů minerálů, které měly o něco horší vlastnosti, ale vyskytovaly se v hojné míře. Později se k takovým účelům začalo využívat sklo a jiné uměle vyrobené materiály.
Jak poznat, že kupujete skutečně kámen a ne sklo? V prvé řadě pohmatem. Minerály jsou studenější a jejich zahřívání v dlani trvá delší dobu. Ale pokud se zahřeje, teplo udrží déle než sklo. Další metodou je použití lupy. Přírodní kameny se většinou vyznačují malými nečistotami přírodního původu formou bublinek, kapiček, nepravidelností, lomů či inkluzí. Pokud chcete mít ale jistotu, nejlepší je názor gemologa, který drahý kámen bedlivě prostuduje. Prohlédne si povrch kamene, otestuje tvrdost a další vlastnosti. A o tom, si můžete přečíst v nějakém dalším povídání o kamenech.
Žaneta Neužilová
Veľmi pekne napísané, ja osobne keď som bola malá som taktiež zbierala kamene ale vždy som vyberala biele alebo také, ktoré mi padli do oka. V tu chvíľu boli pre mňa najkrásnejšie a také neobyčajne. Veľa takých kameňov si časom vyslužilo prívlastok “šťastné” a nosievala som ich zo sebou ( pochopitelne hovorím o malých kamienoch). A verila som že mi prinášajú šťastíčko.